Futro - od lat atrybut luksusu

W dorzeczu Narwii i Orzyca

forka - zwierzę futerkowe

Zapewne nie istnieje na ziemi kobieta, która choć instynktownie - również jeżeli oficjalnie nie chce się do tego przyznawać, nie pragnęła by egzystować w luksusowych warunkach. Niechybnie jest to podświadomy instynkt przetrwania, który odziedziczyliśmy po naszych odległych przodkach, którzy raczej mało kiedy mieli pełne brzuchy. Takie życie w luksusie może przybierać niejednolite postaci, jednak chyba najsilniejszą rozwagę panie zwracają na to co mogą wdziać na siebie. Rozliczne ozdoby i wdzianka potrafią poczynić je powabniejszymi, podbudować własne ego i odczucie swej wartości.

aktorka Rita Johnson w futrzeA czy istnieje bardziej ekskluzywny strój, jaki kobieta może ubrać na siebie niż futro? Racja, są tkaniny, które bywają niesłychanie wystawne, mamy kostiumy od elitarnych stylistów, jakie podobnie kosztują krocie, tymczasem to przecież futro jest tymże detalem stroju, jaki najbardziej skojarzony jest z dostatkiem i bogactwem. Nie wiem, możliwe że to jakiś wpływ filmów, których bohaterami są osoby z arystokracji gdzie wyrafinowane damy pokazywane są często w połyskujących futrach jakie sięgają samej ziemi .

Lecz z drugiej strony teraz panuje moda na ekologię przez co niejednokrotnie noszenie futra nie jest w odpowiednim tonie, co nie przeistacza naturalnie faktu, że smak zakazanego owocu jest dla wielu ludzi o wiele słodszy. Mimo wszystko łatwo można zauważyć, że transformacje w modzie i zwyczajach uczyniły profesję futrzarza zawodem prawie na wymarciu i jeśli ktoś pragnie uszyć futro naturalne to przychodzi mu się nieźle nachodzić by wynaleźć fachowego kuśnierza. Nauka zawodu futrzarza musi trwać sporo lat, nie jest prosta czy tania ponieważ materiał z jakim idzie się uporać jest wrażliwy na uszkodzenie i kosztowny. Z tego powodu także futrzarze biorą do nauki zawodu stosunkowo ograniczoną grupę osób.

Jakkolwiek kaprysy mody mają potężny wpływ na to jakie fasony futer są aktualnie trendy to futro naturalne jest względnie mocnym nakryciem, jakie nie zużywa się tak ekspresowo. Nierzadko wręcz futro po babci znalezione w szafie może po odświeżeniu i paru poprawkach kuśnierskich wciąż nadawać się do chodzenia. Moda na futra nie ulega rewolucjom w takim tempie jak na inne ubrania i również niegdysiejsze fasony futer mogą wyglądać elegancko nawet po dekadach. Trzeba przyznać ponadto iż obecnie jest to nakrycie raczej na szczególne uroczystości, zatem nie ulega tak intensywnemu zniszczeniu (zaś jeżeli kogoś stać żeby na co dzień ubierać zimą futra to przypuszczalnie ma w szafie więcej niż tylko jedno).

Więcej na temat futer w serwisie www.futra.com.pl