Paintball - metoda rozładowania stresów

W dorzeczu Narwii i Orzyca

Ludzie zaprogramowani są do kompetycji z pozostałymi, sporo spomiędzy nas potrzebuje być efektywniejszymi od drugich w rozmaitych płaszczyznach, i zapewne dla każdego jest powodem do dumy przegonienie kogokolwiek innego w taki, lub inny sposób. W psychice ludzkiej tkwi również pewna skłonność do przemocy i brutalnego zachowania, która w cywilizowanym świecie potrzebuje być blokowana, żeby dostosować się do reguł społecznych. W starożytności namiastką do rozładowania się było patrzenie na rywalizację gladiatorów na arenie, w średniowieczu turnieje rycerskie, zaś nawet obecnie dajemy upust własnym popędom oglądając walki bokserskie czy filmy z pierwiastkiem sztuk walki.

Gdyby tymczasem zapytać niektórych ludzi, czy gdyby to oni mieli stanąć samodzielnie w szranki z kimś innym, na pewno dużo rąk dźwignie się do góry. Prawo wzbrania jednakże wymierzania cielesnych obrażeń innym ludziom, dlatego wyszukiwać należy dopuszczalnych środków na wyładowanie naszych emocji. Niektórzy w tym celu uprawiają boks, odmienni wschodnie sztuki walki (jakkolwiek ich zamysłem jest też trzymanie czyichś instynktów w cuglach), lecz podobne sporty są długotrwałe, potrzebują lat ćwiczeń i nieprzejednania, żeby dojść do pewnych efektów. Sztampowi obywatele też pragną się co jakiś czas, wyjątkowo, wyszaleć bez inwestowania w to znacznej ilości czasu. Rozwiązaniem dla nich potrafią być markowane rozgrywki wieloosobowe do jakich kwalifikuje się na ten przykład paintball.

paintball

Paintball jest rozgrywką pomiędzy dwoma oddziałami osób, jaka ma wyraz wojenny, lecz nie idzie w niej wyłącznie o wyładowanie własnej agresywności, ale jednakowo istotne są jej przymioty taktyczne. W paintballu stosuje się przypominające wizualnie broń palną markery, które są pneumatycznymi miotaczami kul napełnionych farbą. Uczestnik zabawy, jaki zostaje trafiony podobną kulą, zostaje wyeliminowany z rozgrywki. Kula z markera leci naprawdę ekspresowo i strzał z bliskiej odległości jest cokolwiek dotkliwy. Sensem gry jest głównie zajęcie chorągwi przeciwstawnej grupy oraz poniesienie jej do własnej siedziby.

W ciągu rozgrywki w paintball obowiązujące jest utrzymanie reguł bezpieczeństwa, gdyż pospiesznie lecąca kula z farbą umie wywołać przecież poważne obrażenia w wyjątkowo podatnych partiach ciała jak głowa – stąd przymus grania w specyficznej osłonie na głowie, która zabezpiecza przed takimi przeżyciami. Rozgrywka w paintball jest dosyć często nierozdzielnym elementem imprez integracyjnych w większych firmach, jakiej założeniem jest budowanie obopólnych relacji między pracownikami firmy. Jest to logiczne, biorąc pod uwagę, że grupa musi podlegać zbliżonym normom które rządzą w armii, zaś jakie są znaczące również dla pracy grupowej w przedsiębiorstwie. Poza takiego typu przypadkowymi graczami paintball posiada także szeroką masę zwolenników, dla których jest to najodpowiedniejsza taktyka odstresowania się, i którzy podporządkowują niniejszemu sportowi każdą wolną chwilę.