Usuwanie zębów - powód do lęku?

W dorzeczu Narwii i Orzyca

usunięcie zęba - chirurgia stomatologiczna

Kogokolwiek by nie zapytać o powody lęku przed wizytami u stomatologa odparuje chyba bez cienia wahania, iż szczególnie boi się możliwości wystąpienia konieczności wyrwania zęba. Jest to oględnie mówiąc przykra sprawa, a u wybranych osób wywołuje bodaj nawet zgrozę. Pomimo tego może powstać cały szereg sytuacji kiedy przeprowadzenie tego typu operacji jest wprost przymusowe, gdyż ból odczuwany w zębie wydaje się nie do wytrzymania, przy czym mamy niekiedy skłonność sami sobie go wydłubać (jeśli to rzecz zrozumiała byłoby takie łatwe).

Różnego rodzaju natury mogą być czynniki tkwiące u podstawy potrzeby usunięcia zęba. Do tego rodzaju nader banalnych zaklasyfikować należałoby niewątpliwie bardzo posuniętą próchnicę zęba, która kiedy dojdzie do nerwu rozpala niesłychany ból. Utrudnia to konsumowanie pokarmów, a sytuacja zaostrza się z postępem czasu. Może również dojść do infekcji, w wyniku której dookoła korzenia tworzy się torbiel ropna. Powiększając się naciska ona coraz bardziej na odkryty nerw zęba pobudzając permanentny oraz uciążliwy ból. Potrzeba dodatkowo napomknąć o kłopotach powiązanych z wyrastaniem tzw. zębów mądrości, które nie każdorazowo wzrastają w taki sposób jak powinny w nie w takim stopniu elastycznej już jak u dziecka kości szczęki zatem jedynym rozstrzygnięciem na wyeliminowanie bólu powiązanego z ich wybijaniem jest ich wyrwanie.

Chirurgia stomatologiczna bazuje na metodach mechanicznych, jakie siłą rzeczy nie ulegają podobnemu postępowi jak odmienne gałęzie stomatologii. Coraz znakomitsze narzędzia chirurgiczne oraz środki przeciwbólowe są oczywiście zbawienne dla pacjenta ale stale jest to rzecz jaka domaga się od chirurga stomatologa użycia siły fizycznej do wyciągnięcia zęba z kości. Skala komplikacji jest o wiele wyższa w wypadku zębów trzonowych, do usunięcia jakich chirurg stomatolog (patrz: www.implant-dent.pl/uslugi/chirurgia-jamy-ustnej) potrzebuje czasem przeciąć dziąsło lub odbyć zabieg dłutowania, czyli rozbicia zęba na kilka fragmentów by uskutecznić ekstrakcję (co ma miejsce na przykład w przypadku zębów o wygiętych korzeniach). Najboleśniejsze jest zapewne wyrywanie zębów, dokoła których korzenia wytworzyła się już torbiel ropna gdyż środki przeciwbólowe nie są wystarczająco skuteczne w tego rodzaju incydentach.

Termin chirurgii dentystycznej nie jest wszakże okrojony zupełnie do materii usuwania zębów. Chirurdzy stomatolodzy trudnią się dodatkowo zakładaniem w kości szczęki wszczepów dentystycznych albo operacjami na tkance miękkiej jamy ustnej (dziąsła itp.). Z racji faktu iż przewaga z takich zabiegów dokonuje się mimo wszystko w znieczuleniu miejscowym (usuwanie zębów w tzw. narkozie boże być w pewnych okolicznościach dość niebezpiecznym zabiegiem dla pacjenta) wywołują one jednakże nieraz zatrwożenie u pacjentów. Nawet jednakże o ile operacja ekstrakcji zęba jest przykra, to zazwyczaj groźba ustawicznego bólu, który taki ząb powoduje jest odpowiednim pretekstem aby pójść do profesjonalisty chirurga stomatologa.